Rahim ağzı kanseri belirtileri nelerdir? - Neolife Tıp Merkezi
Randevu Al Bizi Arayın+90 212 385 31 00

Rahim ağzı kanseri nedenleri belirtileri nelerdir?

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim Ağzı Kanseri Hakkında

Rahim ağzı kanseri, rahim kanserinden oluştuğu bölge sebebiyle ayrılır. Rahim kanseri, uterus mukozası adı verilen, rahmin içindeki dokuyu kaplayan kısımdaki hücrelerde başlar. Rahim ağzı kanserinin ise başladığı nokta rahmi ve döl yolunu (vajina) ile birbirine bağlayan serviks kısmıdır. Kanserli hücrelerin bu bölgede çoğalıp türemesi sonucu serviks kanseri yani diğer adı ile rahim ağzı kanseri meydana gelir.

Rahim ağzı kanseri

Rahim ağzı kanseri, rahim ve yumurtalık kanserinden sonra en yaygın 3. jinekolojik kanser türüdür.

Rahim ağzı kanseri nedenleri nelerdir?

Rahim ve yumurtalık kanserinden sonra en yaygın 3. bu tipteki kanser türü olan Rahim ağzı kanseri çoğunlukla 35-44 yaş arası  (%25) sırasıyla 45-54 yaş (%24.3), 55-64 yaş (%17.7) ve 65-74 yaş (%10.8) yaş aralıklarında olan bayanlarda görülmektedir. 35 yaş öncesi görülen rahim ağzı kanseri tüm rahim ağzı kanseri vakaları arasında %13.8’ini oluşturmaktadır.

Rahim ağzı kanseri bayanların en çok çekindiği ve en çok görülen kanser türlerinden bir tanesidir. Türkiye’de günde 2 kişi ve Dünyada yüzlerce kişi bu yüzden hayatını kaybetmektedir.  Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar sonucu bilim adamlarının vardığı sonuç doğrultusunda anlaşılmıştır ki rahim ağzı kanseri %95 oranında bir virüs sebebiyle ortaya çıkmaktadır . Bu virüse HPV virüsü adı verilmektedir. Halk dilinde insan siğil virüsü veya Tıpta geçen diğer adıyla human papilloma virüsü adını almaktadır.

 

Serviks kanserinde en belirgin belirtiler ve nedenleri nelerdir ?

HPV virüsü genel anlamda cinsellik yoluyla geçmektedir, fakat burada asıl dikkat edilmesi gereken nokta hastalığın sperm yoluyla değil bacak arası teması yoluyla geçmesidir. Bu nedenle Hastalar prezervatif veya diğer korunma yolları ile korunsalar dahi virüsün geçmesine engel olamamaktadırlar. Bu  sebeple günümüz en yaygın ve bulaşıcı kanser çeşitleri arasındadır.

Hpv Virüsü Tipleri nelerdir ?

HPV virüsünün yüzden aşkın alt tipi bulunmaktadır, en kanserojen etkiye sahip olanlar 16-18 ve genital sihil etkili olanlarda tip-6 ve 11’de, kansere dönüştürme etkisi düşüktür, Bir vakada birden fazla hpv virüsü alt tipleri görülebilmektedir. Bu noktada %40 oranında etkili olduğu düşünülen hpv aşıları kullanılmaktadır.

Rahim ağzı kanseri belirtileri nelerdir ?

  • Vajinal kanama
  • Beklenmeyen anormal kokulu vajinal akıntı
  • Pelvik ağrı
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı veya lekelenme

Rahim ağzı kanseri ve displazinin (kanser öncesi değişikliklerin) sıklıkla hiçbir belirtisi yoktur. Belirtiler ortaya çıktığında ise kanser  genel olarak zaten yayılmıştır. Rahim ağzı kanserinin belirtisi  ilk bulgular cilte lekelenme kanama ve sulu akıntıdır. Kanamalar adet anında çoğalabilir. Cinsel ilişkiden sonrada artabilir. Serviks kanserindeki belirtiler farklı sebeplerden dolayıda olabilir (stres, depresyon vs) Fakat  bu tür durumlarda yapmamız gereken şey doktorumuza gözükmektir

İlerlemiş Rahim ağzı kanser belirtileri

Ağrı, idrarda yaşanan problemler ve bacaklarda şişme . Burada diğer bir dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise diğer kanser türlerinde olduğu gibi kanser diğer yakın organlara, lenf bezlerine yayılmışsa tümörler bu organlarında çalışmasını düzenini etkilyebilir. Az öncede belirtildiği gibiBu bulguların bulunması her zaman kanser demek de değildir. Yine de bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz gecikmeden doktorunuzu gözükmelisiniz.

Günümüz koşullarında ve ülkemizde Rahim ağzı kanseri ve diğer kanser tipleri ile ilgili olarak gelişmiş tanı  ve tedavi yöntemleri kullanılmaktadır Rahim ağzı kanseri evrelemesi tanı ve tedavisinde Gelişmiş yöntem ve teknolojiler kullanılmakta Bayanları için adeta korkulu bir rüya olan bu onkolojik rahatsızlığın tedavisi yapılabilmektedir, Buradaki can alıcı nokta tabiki erken teşhis sonrası tedavidir.

Kadınlarda en çok görülen kanseri tiplerinden meme kanseri tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

Online Randevu Doktorunuza Sorun