Mide Kanseri

Mide kanseri hakkında bilinmesi gerekenler

Mide kanseri nedir?

Mide kanseri genellikle mideyi döşeyen mukus üreten hücrelerde başlar. Bu tip kansere adenokarsinom denir.

Geçen birkaç on yıl boyunca, midenin ana bölümündeki (midenin gövde bölgesi) kanser oranları dünya çapında düşüş gösterdi. Bu süre zarfında, midenin üst kısmının (kardiya) yemek borusunun (özofagus) alt ucuyla buluştuğu alanda kanser çok daha yaygın hale geldi. Midenin bu bölümüne gastroözofageal kavşak denir.

mide kanseri

Mide kanseri belirtileri nelerdir?

Gastroözofageal kavşak kanserinin ve mide kanserinin bulgu ve belirtileri aşağıdakileri içerir:

 • Halsizlik
 • Yemek sonrasında şişkinlik hissetme
 • Az miktarda yemek yedikten sonra tok hissetme
 • Ciddi, ısrarcı mide yanması
 • Daima mevcut olan şiddetli hazımsızlık
 • Açıklanamayan ve ısrarlı bulantı
 • Mide ağrısı
 • Israrcı kusma
 • Açıklanamayan kilo kaybı

Sizi kaygılandıran bulgular ve belirtiler yaşıyorsanız doktorunuzdan randevu alın. Doktorunuz büyük olasılıkla önce bu bulgular ve belirtilerin daha yaygın görülen nedenlerini araştıracaktır.

Mide kanseri nedenleri nelerdir?

Genelde kanser hücre DNA’sında bir hata (mutasyon) meydana geldiğinde başlar. Bu mutasyon hücrenin hızlı büyümesi ve çoğalmasına ve normal bir hücrenin ölmesi gereken zamandan sonra dahi yaşamını sürdürmesine neden olur. Biriken kanser hücreleri yakındaki yapıları istila edebilen bir tümör oluşturmaktadır. Daha sonra, kanser hücreleri vücut geneline yayılmak için tümörden kopabilirler.

Gastroözofageal kavşak kanseri, gastrointestinal reflü hastalığıyla (GERD) ve daha az sıklıkla da obezite ve sigara ile bağlantılıdır. GERD mide asidinin özofagusa sık sık geri gönderilmesiyle oluşan bir durumdur.

Tütsülenmiş ve salamura gıdalar açısından zengin beslenme tipleri ile midenin ana kısmındaki mide kanseri arasında güçlü bir korelasyon bulunmaktadır. Besinleri korumak için buzdolabı kullanımı dünya genelinde arttığında mide kanseri oranları düşmüştür.

Mide kanseri risk faktörleri nelerdir?

Gastroözofagal kavşak kanseri için başlıca risk faktörleri, GERD ve obezite öyküsüdür.

Mide içi lokasyonlu mide kanseri riskinizi artıracak faktörler aşağıdakileri içerir:

 • Tuzlu ve tütsülenmiş besinler açısından zengin beslenme tipi
 • Meyve ve sebzeler açısından fakir beslenme tipi
 • Aflatoksin denen mantarın bulaşmış olduğu gıdaların yenmesi
 • Ailede mide kanseri öyküsü
 • Helikobakter pilori enfeksiyonu
 • Uzun süreli mide iltihabı
 • Pernisiyöz anemi
 • Sigara kullanımı
 • Mide polipleri

Mide kanserini önlemek için neler yapılabilir?

Gastroözofageal kavşak ya da mide kanserine neyin sebep olduğu belli değildir, bu nedenle bunu önlemenin bir yolu yoktur. Günlük yaşamınızda değişiklikler yaparak gastroözofageal kavşak ve mide kanseri riskinizi azaltmak için gerekli adımları atabilirsiniz. Örneğin, aşağıdakileri yapmayı deneyin:

 • Egzersiz. Düzenli egzersiz, mide kanseri riskinin azalması ile ilişkilendirilmiştir. Haftanın çoğu gününde fiziksel aktiviteyi gününüze bir şekilde dahil etmeye çalışın.
 • Daha fazla meyve ve sebze yiyin. Beslenme şeklinize her gün daha fazla meyve ve sebze eklemeye çalışın. Bol çeşitli renkli meyve ve sebzeleri seçin.
 • Yediğiniz tuzlu ve tütsülenmiş gıdaların miktarını azaltın. Bu gıdaları sınırlandırarak midenizi koruyun.
 • Sigara içmeyin. Eğer sigara içiyorsanız, bırakın. Eğer sigara içmiyorsanız, başlamayın. Sigara içmek, mide kanseri yanı sıra birçok kanser türü riskini artırır. Sigarayı bırakmak çok zor olabilir, bu yüzden doktorunuzdan yardım isteyin.
 • Gastroözofageal kavşak kanseri veya mide kanseri riskiniz hakkında doktorunuza danışın. Gastroözofageal kavşak kanseri veya mide kanseri riskiniz yüksekse doktorunuzla konuşun. Doktorunuzla birlikte, mide kanseri belirtilerini aramak için periyodik endoskopi düşünebilirsiniz.

Mide kanseri nasıl teşhis edilir?

Gastroözofageal kavşak kanseri ve mide kanseri tanısını koymak için kullanılan testler ve işlemler aşağıdakileri içerir:

 • Midenizin içini görmek için kullanılan küçük bir kamera (üst endoskopi). Küçük bir kamera içeren ince bir hortum boğazınızdan aşağı doğru midenize ilerletilir. Doktorunuz kanser belirtileri arar. Herhangi bir şüpheli alan belirlenirse incelenmek üzere küçük bir doku parçası alınabilir (biyopsi).
 • Görüntüleme testleri. Mide kanserini araştırmak için kullanılan görüntüleme testleri içerisinde bilgisayarlı tomografi (BT) ve bazen baryumlu grafi adı verilen özel bir röntgen tetkiki yer almaktadır.

Mide kanserinin yayılımının (evresinin) belirlenmesi nasıl yapılır?

Mide kanserinizin evresi doktorunuzun sizin için en iyi tedavileri kararlaştırmasına yardımcı olacaktır. Kanserin evresini belirlemek için kullanılan testler ve işlemler aşağıdakileri içerir:

 • Görüntüleme testleri. Bu testler arasında BT ve pozitron emisyon tomografisi (PET) yer alabilir.
 • Keşif ameliyatı. Doktorunuz kanserinizin özofagusunuzun veya midenizin ötesine geçerek karın boşluğu içerisine yayıldığını gösteren belirtileri aramak için size ameliyat önerebilir. Keşif ameliyatı çoğunlukla laparoskopik yöntemle yapılmaktadır. Bu ifade, cerrahın karın duvarınızda birkaç küçük kesi yapacağı ve görüntüleri ameliyathanede bulunan bir ekrana aktaran özel bir kamerayı karın içerinize sokacağı anlamına gelmektedir.

Durumunuza bağlı olarak diğer evreleme testleri kullanılabilir.

Mide kanserinin evreleri nelerdir?

Mide veya özafagusun adenokarsinomunun evreleri aşağıdakileri içerir:

 • Evre I. Bu evrede, tümör özafagus veya midenin iç yüzeyini döşeyen doku katmanıyla sınırlıdır. Kanser hücreleri az sayıda yakındaki lenf nodlarına da yayılmış olabilir.
 • Evre II. Bu evredeki kanser özafagus veya mide duvarının daha derin bir kas katmanına doğru büyüyerek daha derine yayılmıştır. Kanser daha fazla sayıda lenf noduna da yayılmış olabilir.
 • Evre III. Bu evrede kanser özafagus veya midenin tüm katmanlarında büyüme göstermiş olabilir ve yakındaki yapılara yayılabilir. Veya lenf nodlarını yaygın şekilde tutan daha küçük bir kanser olabilir.
 • Evre IV. Bu evre kanserin vücudun uzak bölgelerine yayıldığını belirtir.

Mide kanseri tedavi yöntemleri nelerdir?

Gastroözafogeal kavşak kanseri veya mide kanseri için elinizdeki tedavi seçenekleri kanserinizin evresine, genel sağlık durumunuza ve tercihlerinize bağlıdır.

Cerrahi Müdahale 

Mide kanseri ameliyatı yayılmamış gastroözofageal kavşak kanseri, özofagusta veya midede tümörün bulunduğu bölgenin çıkarılması için gerekir.  Ameliyatın hedefi midedeki kanserinin tamamının ve mümkünse kanserin etrafındaki sağlıklı dokunun sınırlarının çıkartılmasıdır. Yakındaki lenf düğümleri de genelde alınır.

Mide kanseri ameliyatının hedefi mide kanserinin tamamının ve mümkünse etrafındaki sağlıklı dokunun kenarlarının çıkartılmasıdır. Mevcut seçenekler içerisinde aşağıdakiler yer alır:

 • Mide iç zarındaki erken evre tümörlerin çıkarılması. Midenin iç yüzeyini döşeyen hücrelerle sınırlı kalan çok küçük kanserler endoskopik mukozal rezeksiyon adı verilen bir işlemle endoskop kullanılarak çıkarılabilirler. Endoskop boğazınızdan aşağı midenize doğru ilerletilen ve ucunda bir kameranın ve ışık kaynağının bulunduğu bir hortumdur. Doktor mide kanseri ve çevresindeki bir miktar sağlıklı doku kenarlarını çıkartmak için özel araçlar kullanır.
 • Midenin bir bölümünün çıkarılması (subtotal gastrektomi). Subtotal gastrektomide cerrah midenin sadece kanserden etkilenen bölümünü çıkarır.
 • Tüm midenin çıkarılması (total gastrektomi). Total gastrektomi tüm midenin ve çevresindeki dokunun bir kısmının çıkarılmasını kapsar. Daha sonra, yemek borusu, gıdaların sindirim sistemi boyunca ilerlemesine olanak sağlamak üzere, doğrudan ince bağırsağa bağlanır.
 • Kanserin araştırılması için lenf nodlarının çıkarılması. Cerrah, kanser hücrelerinin aranması için karın boşluğunuzdaki lenf nodlarını inceler ve çıkarır.
 • Bulguları ve belirtileri hafifletmeyi amaçlayan ameliyat. Midenin bir kısmının çıkarılması ileri evre mide kanseri bulunan insanlarda büyüyen tümörün yol açtığı bulguları ve belirtileri rahatlatabilir. Bu durumda, ameliyat ileri evre mide kanserini iyileştirmez, ancak kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayabilir.

Ameliyat kanama ve enfeksiyon riski taşımaktadır. Midenizin tamamı veya bir kısmı çıkarılırsa sindirim sorunları yaşayabilirsiniz.

Radyasyon tedavisi

Radyasyon tedavisi kanser hücrelerini öldürmek için X ışını ve protonlar gibi güçlü enerji demetlerini kullanır. Enerji demetleri, siz masanın üzerinde yatarken etrafınızda hareket eden bir makine tarafından üretilirler.

Gastroözofageal kavşak kanserinde mide kanserinde olduğu gibi, radyasyon tedavisi, tümörün daha kolay çıkarılabilmesi amacıyla tümörü küçültmek için ameliyattan önce kullanılabilir(neoadjuvan radyasyon). Radyasyon tedavisi, özofagusunuz veya midenizin etrafında kalmış olabilecek kanser hücrelerini öldürmek için ameliyattan sonra da kullanılabilmektedir (neoadjuvan radyasyon).

Gastroözofageal kavşak kanserinde, radyasyon ve kemoterapi aynı zamanda (kemoradyoterapi), en çok da ameliyattan önce uygulanır.

Midenizden radyasyon tedavisi almak ishal, hazımsızlık, bulantı ve kusmaya yol açabilir. Özofagusa radyasyon tedavisi yutkunma sırasında ağrıya ve yutma zorluğuna neden olabilir. Bu yan etkiden kaçınmak için, yemek borunuz iyileşinceye kadar karnınızdaki küçük bir kesikten mideye yerleştirilen bir besleme borusunun kullanılması önerilebilir.

İleri evre kanser vakalarında, radyasyon tedavisi büyük bir tümörün yol açtığı yan etkileri rahatlatmak üzere kullanılabilir.

Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için kimyasalları kullanan bir ilaç tedavisidir. Kemoterapi ilaçları vücut genelinde dolaşarak midenin ötesine yayılmış olabilecek kanser hücrelerini öldürürler.

Kemoterapi tümörün daha kolay alınabilmesi için tümör boyutunun küçültülebilmesine yardımcı olmak üzere ameliyattan önce verilebilir (neoadjuvan kemoterapi). Kemoterapi, ameliyattan sonra vücutta kalmış olabilecek kanser hücrelerini öldürmek için de verilebilir (adjuvan kemoterapi). Kemoterapi sıklıkla radyasyon tedavisiyle birleştirilir. Kemoterapi, bulgular ve belirtilerin rahatlatılmasına yardımcı olmak için ileri evre mide kanseri bulunan insanlarda tek başına kullanılabilmektedir.

Kemoterapinin yan etkileri kullanılan ilaçlara bağlıdır.

Hedefe yönelik tedavide kullanılan ilaçlar

Hedefe yönelik tedavi, kanser hücrelerindeki spesifik anormalliklere saldıran veya bağışıklık sisteminizi kanser hücrelerini öldürmek için yönlendiren ilaçları kullanır (immünoterapi). Mide kanserini tedavi etmek için kullanılan hedefe yönelik ilaçlar içerisinde aşağıdakiler yer alır:

 • Trastuzumab (Herceptin) – çok fazla HER2 üreten mide kanseri hücrelerinde.
 • Ramucirumab (Cyramza) – diğer tedavilere yanıt vermeyen ileri evre mide kanserinde.
 • İmatinib (Gleevec) – gastrointestinal stromal tümör adı verilen mide kanserinin nadir görülen bir türünde
 • Sunitinib (Sutent) – gastrointestinal stromal tümörlerde
 • Regorafenib (Stivarga) – gastrointestinal stromal tümörlerde

Gastroözofageal kavşak kanseri tedavisi için çeşitli hedefli ilaçlar araştırılıyor ancak bu ilaçların yalnızca ikisine (ramusirumab ve trastuzumab) bu kullanım için onay verildi.

Hedefe yönelik ilaçlar genellikle standart kemoterapi ilaçları ile birlikte kullanılır. Kanser hücrelerinizde yapılacak incelemeler doktorunuza bu tedavilerin sizde işe yarama olasılığı olup olmadığını belirtecektir.

Destekleyici (palyatif) bakım

Palyatif bakım, ağrıyı ve ciddi hastalıkların diğer belirtilerini hafifletmeye odaklanmış özel tıbbi bakımdır. Palyatif bakım uzmanları, devam eden bakımınızı tamamlayıcı nitelikte ayrı bir destek sağlamak amacıyla sizinle, ailenizle ve diğer doktorlarla birlikte çalışırlar. Palyatif bakım, ameliyat, kemoterapi veya radyasyon tedavisi gibi agresif tedaviler alınırken kullanılabilir.

Palyatif bakım diğer bütün uygun tedavilerle birlikte kullanıldığında, kanserli insanlar kendilerini daha iyi hissedebilirler ve daha uzun yaşayabilirler.

Palyatif bakım, içerisinde doktorların, hemşirelerin ve özel eğitim almış diğer sağlık uzmanlarının yer aldığı bir ekip tarafından verilir. Palyatif bakım ekipleri, kanserli insanların ve ailelerinin hayat kalitesini arttırmayı amaçlarlar. Bu bakım türü, alabileceğiniz iyileştirici tedaviler veya diğer tedavilerin yanı sıra sunulur.

Olası gelecek tedaviler

Dünya genelinde araştırmacılar, kanseri ortadan kaldırmak için immünoterapi adlı, bağışıklık sisteminin gücünden yararlanan yeni ilaçlar üzerinde çalışıyorlar.