Kanser Hastası Yakınlarına Tavsiyeler, Hasta Yakınlarının Yapması Gerekenler
Randevu Al Bizi Arayın+90 212 385 31 00

Kanser hastası yakınlarına tavsiyeler | Uzm. Psk. Elçin Biçer

Hasta yakınlarının, kendi tahminleri yerine “Benim hastamın neye ihtiyacı var?” sorusunu sıklıkla sormalarını öneriyorum. Sürekli neşeli, eğlenceli ve komik olmaya çalışmak yerine hastanın duygu durumuna uygun şekilde ona eşlik edebilirler. Böylece hasta kendi duygusal ifadelerini gerçekleştirecek ortam bulmuş olur.

Gerçekten cevabı bilinmeyen sorulara cevap vermek zorunda hissetmek, sürekli aynı teselli cümleleri kullanmak zorunda kalmak yerine iyi bir dinleyici olmak hastanın ihtiyacını çok daha iyi karşılar.

Araştırmalar ifade edilmemiş yoğun duyguların bu tip hastalıklara zemin hazırladığını gösteriyor. Belki de bu sebeple klinikte hastalarla sık sık kendini “öncelikli” hale getirmekten bahsettiğimizi fark ediyorum.

En azından tedavi süreci boyunca;

  • Her gün kendilerine iyi gelecek bir şeyi yapmak,
  • Duyguları çok yükseldiğinde rahat hissettiği kişi ya da kişilerle bunu paylaşma özgürlüğünü kendine tanımak,
  • Tedavisini güvendiği bir hekim ile sürdürüyorsa internetten araştırma yapmak yerine (çok fazla bilgi kirliliği ya da karmaşası var) sorularını hekimine sormak,
  • Tedavi süresince var olan bütün kaynaklardan faydalanmak (İnsan kaynağı ve işbirliği de olabilir),
  • Büyük bir zorlanma anını beklemeden psikolojik destek talep etmek,

gibi konulara kanser hastaları ve yakınlarının dikkat etmesi çok faydalı olacaktır.

Psikoonkoloji Uzmanı Elçin Biçer Kimdir?

1982 yılında İstanbul’da doğdu. 2006’da Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. 2010 yılında İstanbul Üniversitesi Prevantif Onkoloji Anabilim Dalı Psiko-sosyal Onkoloji yüksek lisansımı tamamladı. 2010 yılından bu yana Neolife Tıp Merkezi’nde psiko-onkolog olarak çalışıyor. Bu süreçte bilişsel-davranışçı terapi eğitimleri, İstanbul Psikanaliz Derneği’nden psikanaliz eğitimleri, International Advanced Dance Movement Therapy Institute’ten dans/hareket terapisi ve Tıbbi Hipnoz Derneği’nden European Society of Hynpnosis’in onayladığı tıbbi hipnoz eğitimlerini aldı.

Uzm. Psk. Elçin Biçer hakkında daha fazla bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.
 

Online Randevu Doktorunuza Sorun