İleri Evre Prostat Kanserli Hastalarda Lutesyum-177 PSMA Tedavisi - Neolife Tıp Merkezi

İleri Evre Prostat Kanserli Hastalarda Lutesyum-177 PSMA Tedavisi

Lutesyum PSMA tedavisi nedir?

Lutesyum-177 PSMA (prostat spesifik membran antijeni) tedavisi, vücudun lenf düğümleri ve kemik iliği gibi bölgelerine yayılmış prostat kanseri hücrelerini yok etmeyi amaçlayan bir radyonüklid tedavi yöntemidir.

Prostat kanseri hücrelerinin tahrip edilmesi, sağ kalım süresini artırabilir ve ayrıca kanserin iskeletteki kalıntıları ile ilişkili olan kemik ağrıları gibi semptomları da hafifletme potansiyeline sahip olabilir.

Lutesyum PSMA tedavisi nasıl işler?

Lutesyum-177, yakınındaki hücreleri yok edecek hasarlayıcı radyasyon yayan bir radyonüklid maddedir. Prostat kanseri hücrelerinin yüzeyinde bulunan PSMA reseptörlerini arayıp bulacak bir protein olan PSMA ile kombine edilmiştir.

Lutesyum-177 PSMA hastanın kan dolaşımına verildiğinde, prostat kanseri hücrelerinin üzerindeki PSMA reseptörlerini hedefler ve onlara bağlanır.

Lutesyum-177’nin yaydığı radyasyon zamanla prostat kanseri hücrelerinin ölümüne neden olur.

Kimler Lutesyum PSMA tedavisi için uygundur?

Mevcut durumda, Lutesyum-177 PSMA tedavisi hormon tedavisi veya kemoterapi gibi diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alamamış olan metastazlı prostat kanseri hastalarında uygulanmaktadır.

Hastalar tedaviye başlamadan önce PSMA PET-CT taramasına girmeli ve Lutesyum-177 PSMA tedavisinde hedeflenecek olan PSMA reseptörlerinin, kanser hücreleri üzerindeki varlığı teyit edilmelidir.

Ne tür yararlar elde edilecek?

Tedaviyi alan hastaların yaklaşık %60-70’inde olumlu sonuçlar elde edilecektir (örneğin belirtilerin hafiflemesi) ve bazı vakalarda hastalığın görece uzun süreli gerilemesi sağlanabilir. Ayrıca beklenen sağ kalım süresi de uzatılabilir.

Avustralya ve ABD’de, tedavinin yararının tam kapsamına karar vermek üzere büyük ölçekli araştırmalar devam etmektedir.

Tedavi nasıl uygulanır?

Lutesyum-177 PSMA tedavisinin uygulanışı, her 6-8 haftada bir kan dolaşımına enjeksiyon şeklindedir. Tedavi gününde bir damar yolu açılır ve 30 dakika boyunca Lutesyum-177 PSMA damar içine verilir.

Ayrıca bulantı önleyici (antiemetik) ve idrar söktürücüler (diüretik- idrar atımını artırmak için) de eş zamanlı verilir.

Hastalığın olduğu bölgelere yeterince ulaşılabildiğinden emin olmak adına, tedaviden 24-72 saat sonra bir SPECT taraması yapılır.

Hastaların çoğunda 4 tedavi seansı gerekli olur. İki seans sonunda, tedavi yanıtını değerlendirmek amacıyla PSMA PET-CT taraması tekrarlanır. Eğer PSA seviyesi düşerse ve tekrarlanan PSMA taramasında olumlu sonuçlar görülürse, 4 seansı tamamlamak üzere kalan 2 seans tedavi de uygulanabilir.

Olası yan etkiler nelerdir?

En yaygın yan etkiler ağızda ve gözlerde kuruluktur. Nadiren de olsa bazı hastalarda bulantı ve kusma görülebilir. Uykuya hafif meyil de yan etkilerdendir. Bu etkilerin çoğu geçicidir ve genellikle birkaç gün sonunda ortadan kalkar.

Yaygın kemik hastalığı olan hastalarda kemik iliği baskılanması da olası bir yan etkidir, bu duruma komşu kemik iliğindeki radyasyondan kaynaklanan kollateral hasar neden olur.

Maliyeti ne kadardır?

Tedavi öncesi görüşmelerde tedavi planınız ve maliyet tahmini konuşulacaktır. Tedavi maliyeti iki parçaya bölünür; en az 2 seans, sonraki taramalar ve konsültasyonları içerir. Eğer tedaviden olumlu sonuç alınırsa, tedavi maliyetinin ikinci kısmı ödenecektir.

Tedavi öncesi, uygunluğunuzu değerlendirmek üzere yapılacak PSMA PET-CT taraması ayrı ücrete tabiidir.

Lutesyum-177 PSMA tedavisinden itibaren 3 gün boyunca hava yolculuğu yapmanız uygun değildir, bu nedenle evine hava yolu ile dönecek hastaların konaklama masraflarını da göz önünde bulundurmaları gerekecektir.

Tedaviye nasıl ulaşabilirsiniz?

Lutesyum-177 PSMA tedavisi almak için hastaların, kendilerini takip eden onkoloji uzmanı tarafından yönlendirilmiş olmaları gerekir.

Yönlendirme evraklarını info@neolife.com.tr adresine e-posta ile gönderebilir veya bize +90 212 385 31 00 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Lutesyum-177 PSMA hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz tıklayınız.