Hormonoterapi

Meme kanseri’nin oluşmasında kadınlık hormonları , özellikle östrojen başrolü oynar. Meme kanserinde tümör hücrelerinin yüzeyinde hormonların bağlandığı alıcılar (reseptörler) mevcuttur. Alıcıya bağlanan hormon tümörün büyümesini uyarır. Meme kanserinde rutin olarak biyopside hormon alıcılarına bakılır ve tümör hormona duyarlı mı değil mi raporda belirtilir. Meme kanseri vakarlının %70 hormon duyarlıdır. Hormonoterapide kullanılan ilaçlar ya hormonların hücre yüzeyindeki alıcılara bağlanmasına engel olurlar ya da hormonun yapımını engellerler. Yani aslında bu bir anti – hormon tedavisidir

Adet gören hastalarda ya tamoksifen kullanarak hormon reseptörleri kapatılır ve östrojenin buraya baglanmasına engel olunur veya östrojeni sentezleyen en önemli doku olan yumurtalıklar susturulur.Yumurtalıkların susturulması aylık veya 3 aylık ignelerle yapılır.

Menopozdaki kadınlarda ise artık yumurtalıklar susmuştur ve östrojenın en önemli kaynagı böbrek üstü bezidir.Bu grup hastada ise aromataz inhibitörü denen ilaçlar kullanılarak vucutta östrojen sentezine engel olunur.Tamoksifen menopozdaki hanımlarda da yine kullanılabilir.

Hormon ilaçları erken evre hastalıkta meme kanseri nüksünü önlemek için koruyucu olarak ve yaygın hastalıkta, özellikle kemik metastazlı veya sınırlı organ metastazlı hastalıkta hastalığı kontrol etmekte kullanılır.

Prostat kanseri de yine hormona duyarlı bir kanserdir.Erkeklik hormonu olan androjen erkek yumurtalarından(testislerden) salgılanır. Prostat kanserinde 3 aylık iğnelerle testisten androjen salgılanması durdurulur ve prostat kanserinin ilerlemesi önlenir. Prostat kanseri hücrelerinin üstündeki androjen hormon alıcılarının kapatılarak vucuttaki androjenin prostat kanserini büyütmesine engel olmakta diğer bir hormonal tedavidir.Günümüzde androjen sentezini çeşitli aşamalarını durdurarak prostat kanserinin ilerlemesini önleyen yeni ve etkili ilaçlarımız vardır. Hormonoterapi kemoterapi kadar yan etki yapmaz ve hastaların hayat kalitelerini bozmadan yaşamlarını sürdürmelerine olanak verir.